Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 10 – DELOS

10 – DELOS

Hiç kimsenin hatırlayamayacağı kadar önce adında hoş ve nazik bir bayan, kudretli topluluk ile birlikte dağın zirvesinde yaşardı. O kadar hoş ve nazikti ki Zeus ona aşık oldu ve onu karısı yaptı. Fakat yeryüzü ve gökyüzü kraliçesi Hera bun duyduğunda çok sinirlendi. Onu dağdan aşağıya attı ve herkese asla yardım etmemelerini emretti. vahşi geyik gibi kaçıp durdu ve dinlenecek bir yer bulamadı, çünkü ne zaman dursa yer çalkalanmaya başlardı ve kayalar, “Devam et! Devam et!” diye bağırır; kuşlar, böcekler ve insanlar da buna eşlik ederdi. Hiç kimse ona acımıyordu.

Bir gün bir denize vardı ve sahilde koşarken ellerini açıp yüksek sesle yüce Neptün’den yardım diledi. Denizlerin kralı Neptün onu duydu ve ona çok kibar davrandı. Onu bu zalim topraklardan alıp götürmesi için büyük bir yunus balığı gönderdi. Balık onu denizin ortasında bir bot gibi savrulan Delos Adası’na götürdü. Nazik bayan orada ev ve huzur buldu, çünkü o ada Neptün’e aitti. Ve Hera’nın emirlerine orada uyulmuyordu. Neptün adanın altına dört mermer sütun yerleştirerek onun sallanmadan durmasını sağladı ve onları sıkı sıkı denizin dibine zincirledi, böylece de dalgalar onu hareket ettiremiyordu.

Çok geçmeden Leto, adada ikiz bebek dünyaya getirdi. Biri adında bir erkek, diğeri ise Artemis adında bir kızdı. Bu doğum haberi Zeus’un ve Kudretli Topluluğun kulağına gittiğinde çok mutlu oldular. Güneş suların üstünde dans etti, kuğular şarkılar söyleyerek adanın etrafında yedi tur uçtular. Ay, beşikteki bebekleri öpmeyi bıraktı ve Hera öfkesini unuttu; yeryüzü ve gökyüzündeki herkese, Leto’ya iyi davranmalarını emretti.

İki çocuk çok hızlı büyüdüler. Apollon uzun boylu, güçlü ve hoş biri oldu; yüzü güneş ışınları kadar parlaktı ve gittiği her yere neşe ve memnuniyet götürürdü. Zeus ona deniz veya kara fark etmeksizin istediği her yere onu götürecek iki kuğu ve altından bir araba verdi. Ayrıca gelmiş geçmiş en güzel melodileri çalacağı gümüş bir lir ve hedefini asla şaşırmayan keskin oklu gümüş bir yay verdi. Zeus dünyaya gelip gittikçe ve insanlar Apollon’u tanımaya başladıkça bazıları ona Işık Taşıyıcı, bazıları Şarkı Üstadı, bazıları ise Gümüş Yayın Sahibi dedi.

Diana da uzun boylu, zarif ve güzeldi. Orman perisi olarak bilinen hizmetçileriyle ormanda dolaşmayı çok severdi. Ormanda yaşayan ürkek geyiklere ve savunmasız canlılara yardım ederdi. Kurt, ayı ve diğer vahşi hayvanları avlamaktan hoşlanırdı. Hem sevilen hem de korkulan biriydi. Zeus onu yeşil ormanların ve avlanmanın kraliçesi yaptı.

Bir önceki yazımız olan 9 – EN İYİ DOKUMACI KİM? (II. KISIM) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica