Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 18 – BEYAZ BOĞA EUROPA’YI KAÇIRDI

18 – BEYAZ BOĞA EUROPA’YI KAÇIRDI

Asya’da bir kız bir de oğlu olan bir kral yaşardı. Oğlanın adı , kızınki ise idi. Kralın ülkesi çok küçüktü. Evinin çatısından tüm topraklarını görebilirdi. Bir tarafı dağlarla çevriliydi, diğer tarafında ise deniz vardı. Orayı dünyanın merkezi sanırdı ve diğer ülkeler ve insanlar hakkında pek bir bilgiye sahip değildi.

Kral küçük krallığında çok mutluydu ve çocuklarına çok düşkündü. Aslında onlarla gurur duymak için haklı nedenleri de vardı; Kadmos ülkedeki en cesur erkekti, Europa ise en güzel kızdı. Ama kötü günler onları da buldu.

Bir sabah Europa çiçek toplamak için deniz kıyısındaki çayıra gitti. Babasının sığırları yoncalarla dolu bu çayırın tam ortasındaydı. Hepsi çok evcildi ve Europa hepsinin adını biliyordu. Çoban ağacın altında yatıyor, kamıştan bir flütü çalmaya çalışıyordu. Europa daha önceleri binlerce kez burada oynamıştı ve ona hiçbir zarar gelmemişti.

O sabah sürüdeki acayip bir boğa onun dikkatini çekti. Çok büyüktü ve kar kadar beyazdı. Onu sevimli ve hoş gösteren açık kahverengi gözleri vardı. İlk başlarda boğa hiç Europa’ya bakmadı; durmadan koşturuyordu ve goncaları yiyordu. Ama Europa önlüğünü papatya ve düğünçiçekleriyle doldurunca boğa ona doğru geldi. Europa ondan korkmuyordu ve ona baktı, o çok yakışıklıydı. Boğa Europa’nın yanına geldi ve “Günaydın!” demek için burnuyla koluna sürtündü.

Europa boğanın başını ve boynunu okşadı. Boğa çok mutlu görünüyordu. Sonra papatyalardan bir taç yaptı ve boğanın boynuna astı. Boğa güzel gözleriyle teşekkür edercesine ona baktı. Bir süre sonra boğa yere uzandı ve Europa daha küçük bir taç yaptı ve onu boğanın boynuzlarına takmak için sırtına çıktı. Aniden boğa sıçradı ve hızla koşmaya başladı. Europa atlamaya cesaret edemedi, yapabildiği tek şey boğanın boynuna sıkıca tutunup çığlık atmaktı.

Ağacın gölgesindeki çoban onun çığlıklarını duydu ve neler olduğunu görmek için ayağa kalktı. Boğanın sırtında kızla denize doğru koştuğunu gördü. Hemen onların ardından koştu, ama yetişemedi. Boğa sırtında zavallı Europa ile denize atladı ve hızla uzaklara yüzdü. Bunu gören herkes hemen krala koştu ve haber verdi. Tüm kasaba ayağa kalktı. Herkes deniz kenarına koştu ve onu aradı. Görebildikleri tek şey soğuk, mavi suda hızla hareket eden beyaz bir cisimdi. Ve çok geçmeden gözden kayboldu.

Kralın en hızlı gemisini boğayı ele geçirmek için gönderdi. Denizciler daha önce hiç kimsenin gitmediği kadar uzaklara gittiler, fakat Europa’yı bulamadılar. Döndüklerinde herkesin ümidi kayboldu. Kasabadaki tüm kadınlar ve çocuklar onun için yas tuttu. Kral kendini evine kapattı, üç gün boyunca hiçbir şey yemedi ve içmedi. Sonra oğlu Kadmos’u çağırdı be bir gemi alıp kardeşini aramaya gitmesini söyledi. Ve ne kadar tehlikeli olursa olsun onu bulmadan asla dönmemesini emretti.

Kadsmos gitmek için çok istekliydi. Beraberinde götüreceği yirmi adam seçti ve ertesi gün yelken aldı. Çok büyük bir görev üstlendiler, çünkü hiç bilmedikleri bir deniz önlerindeydi ve ardından nasıl toprakların olduğunu da bilmiyorlardı. Aslında bir karaya ulaşamama korkusu da vardı. O günlerde gemiler çok fazla açılmaya cesaret edemezdi. Fakat Kadmos ve arkadaşları hiç korkmuyorlardı. Her türlü tehlikeyle yüzleşmeye hazırdılar.

Birkaç gün sonra Kıbrıs adında bir adaya vardılar. Kadmos karaya çıktı ve oradaki yabancı insanlarla konuşmaya çalıştı. Adadakiler ona karşı çok kibar davrandılar, ama onun dilini anlamıyorlardı. Sonunda Kadmos onlara işaretlerle kim olduğunu anlattı ve kız kardeşi Europa ya da onu taşıyan beyaz boğayı görüp görmediklerini sordu. Adalılar başlarını sallayıp batıyı gösterdiler.

Genç adam hemen gemisiyle yolculuğa devam etti. Birçok ada gördü ve hepsinde durup Europa’yı sordu, fakat ondan hiçbir haber alamadı. En sonunda, bizim Yunanistan dediğimiz ülkeye geldi. O zamanlar Yunanistan çok genç bir ülkeydi ve orada çok az insan yaşardı. Çok geçmeden Kadmos onların dilini öğrendi. Uzun zaman kayıp olan kız kardeşinin hikayesini anlatarak bir kasabadan diğerine dolaştı durdu.

Bir önceki yazımız olan 17. ADMETUS HASTALANDI başlıklı makalemizde Admetus ve Alkestis hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica