Ana Sayfa / Diğer Sözler / 19 – KADMOS KIZ KARDEŞİNİ ARIYOR

19 – KADMOS KIZ KARDEŞİNİ ARIYOR

Bir gün yaşlı bir adam ’a, Delphi’ye gidip orada ’ya kız kardeşini sormasını söyledi, belki de o hakkında her şeyi anlatabilirdi. Kadmos daha önce ne Delphi’yi ne de ’yı duymuştu, bu yüzden yaşlı adama ne demek istediğini sordu.

“Anlatayım.” dedi yaşlı adam. “Delphi, dünyanın tam merkezinde, Parnassos Dağı’nın eteklerine kurulmuş bir kasabadır. Işık Taşıyıcısı Apollon’un kasabasıdır ve orada yıllar yıllar önce Apollon’un karayılanı öldürdüğü yerin yakınlarında bir tapınak var. Bu tapınak, dünyadaki en harika yerdir. Zemininin tam ortasında bir yarık ya da çatlak var, bu yarık kayalardan aşağıya iner, ama hiç kimse ne kadar indiğini bilmez. Yarıktan dışarı garip bir koku çıkar, eğer biri onu içine çekerse yere yıkılır ve tüm hislerini kaybeder.”

“Fakat bahsettiğin Pythia da kim?” diye sordu Kadmos.

“Anlatayım.” Dedi yaşlı adam. “Phthia tapınakta yaşayan bilge bir kadındır. Birisi ona zor bir soru sorduğunda üç ayaklı taburesini alır ve zemindeki çatlağın üzerine koyar. Sonra tabureye oturur ve grip kokuyu içine çeker, ama o diğer insanlar gibi bayılmaz, Apollon ile konuşur. Ve Apollon ona sorunun cevabını söyler. Dünyanın her yerinden insanlar öğrenmek istedikleri şeyi sormak için oraya giderler. Tapınak Pythia’ya verilen güzel ve değerli hediyelerle doludur. Bazen açık bir şekilde bazen de bulmacalarla cevaplandırır, ama söylediği her şey hep doğru çıkar.”

Böylece Kadmos kayıp kardeşini Pythia’ya sormak için Delphi’ye gitti. Bilge kadın çok kibardı, Kadmos ona karşılık olrak güzel bir altın kadeh verince tabureye oturdu ve çatlaktan gelen kokuyu içine çekti. Sonra yüzü soldu, gözleri vahşileşti ve çok acı çekiyormuş gibi göründü etraftakiler onun Apollon ile konuştuğunu söyledi. Kadmos ondan Europa’ya neler olduğunu söylemesini istedi. Pythia, Zeus’un boğa şekline girerek onu uzaklara götürdüğünü ve onu daha fazla aramanın boşuna olacağını söyledi.

“Ama ben ne yaparım? Yaşlı babam bana, onu bulmadan dönmememi söyledi.” dedi Kadmos.

“Baban öldü ve yabancı bir kral ülkeyi yönetiyor. Yunanistan’da kalmalısın, çünkü burada yapman gereken işler var.” dedi Pythia.

“Ne yapmalıyım? diye sordu Kadmos.

“Beyaz ineği takip et ve onun yattığı tepede bir şehir kur.” dedi Pythia.

Kadmos onun dediklerinden hiçbir şey anlamadı, fakat Pythia bir daha konuşmadı..

“Bu, onun bilmecelerinden biri olmalı.” dedi Kadmos kendi kendine ve tapınağı terk etti.

Bir önceki yazımız olan 6 - SEL başlıklı makalemizde antik hikayeler, çocuklara hikayeler ve deukalion hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica