Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 20 – KADMOS CANAVARI YENİYOR

20 – KADMOS CANAVARI YENİYOR

tapınaktan çıktığında kapının yakınında duran beyaz ineği gördü. Sanki inek onu bekliyor gibiydi, kocaman kahverengi gözleriyle ona baktı ve dönüp uzaklaştı. ’un aklına Pythia’nın söyledikleri geldi ve onu takip etmeye başladı. Hiç kimsenin yaşamadığı garip bir ülkede tüm gün ve gece yürüdü ve ’un yanında gemiden iki genç adam da vardı.

Kadmos ve beraberindekiler ertesi sabah güneş doğduğunda bir yanında ağaçların, bir yanında yeşil otlakların olduğu güzel bir tepede olduklarını gördüler. İnek orada yattı.

“Yeni şehrimizi buraya kuruyoruz.” dedi Kadmos.

Daha sonra genç adamlar kuru dallardan bir ateş yaktı ve Kadmos ineği öldürdü. Kadmos, eğer ineğin etini pişirirlerse kokusunun gökyüzüne çıkacağını ve Zeus ve onunla beraber bulutların arasında yaşayan Kudretli Topluluğunu memnun edeceğini, böylece Zeus’un dostluğunu kazanacağını ve Zeus’un bir daha onların işine engel olmayacağını düşündü.

Ellerini ve eti yıkamak için suya ihtiyaçları vardı, bu yüzden adamlardan biri su bulmak için tepeden aşağıya indi. Adam uzun süre gelmeyince diğer genç adam endişelendi ve ardından gitti.

Kadmos ateş azalıncaya kadar onları bekledi. Güneş tekrar yükselinceye kadar bekledi. Bağırdı çağırdı, ama hiç kimse cevap vermedi. Sonunda kılıcını alıp neler olduğunu öğrenmeye gitti.

Arkadaşlarının gittiği yolu takip etti. Ve çok geçmeden tepenin eteklerinde bir dereye geldi.

Nehrin kenarında, çalılıkların arasında bir şey gördü. Üzerine atlamak için bekleyen vahşi bir ejderhaydı bu. Yapraklarda bu dallarda kan vardı, bu yüzden iki genç adama neler olduğunu tahmin etmek hiç de zor değildi.

Yaratık Kadmos’un üstüne atladı ve keskin tırnaklarıyla onu yakalamaya çalıştı. Ama Kadmos hemen geriye çekildi ve yaratığın boynunu kılıcıyla kesti. Simsiyah kan fışkırdı ve ejderha yere yıkıldı. Kadmos birçok berbat hayvan görmüştü, ama bu kadarını hiç görmemişti. Daha önce hiç bu kadar büyük bir tehlike atlatmamıştı. Yere oturup titremeye başladı, ölen arkadaşları için ağlıyordu. Şimdi nasıl bir şehir kuracaktı? Ona yardım edecek kimse yoktu.

Bir önceki yazımız olan 18 – BEYAZ BOĞA EUROPA'YI KAÇIRDI başlıklı makalemizde Europa ve Kadmos hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica