Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 24 – PERSEUS ÜÇ GRİ KARDEŞİ BULDU

24 – PERSEUS ÜÇ GRİ KARDEŞİ BULDU

gökyüzünde kartaldan daha hızlı uçtu. Sihirli Terlikler onu denizin üzerinden kuzeye götürdü. Deniz bittiğinde şehirlerin, kasabaların ve insanların olduğu ünlü bir ülkeye geldi. Ardından nehirlerin deniz aradığı geniş düzlüklerin ve büyük ormanların olduğu karlı dağları aştı. Önüne yine dağ sıraları geldi, sonra da donmuş bataklıklar ve tekrar deniz- ama buz denizi geldi. Buz dağlarının arasından, donmuş dalgaların üzerinden, güneşin hiç ısıtmadığı bir yerde durmadan uçtu ve sonunda üç Gri Kız Kardeşlerin yaşadığı mağaraya geldi.

Bu üç yaratık o kadar yaşlıydı ki kendilerini bile yaşlarını bilmiyordu, hatta onların ne kadardır yaşadığını hiç kimse hesaplayamamıştı. Uzun saçları grileşmişti ve saçlarının arasında sadece bir göz ve bir diş vardı. Onları sırayla kullanıyorlardı. Perseus onların kasvetli evlerinde mırıldandıklarını duydu ve onları dinlemeye koyuldu.

“Biz, dağların zirvesinde yaşayan Mükemmel Topluluğun bile öğrenemeyeceği bir sırrı biliyoruz, değil mi kardeşlerim?” dedi birisi.

“Ha! Ha! Biliyoruz, biliyoruz!” dedi diğeri.

“Dişi bana ver kardeşim, kendimi birazcık genç ve güzel hissedeyim.” dedi Perseus’a yakın olan.

“Gözü bana ver de dışarı bakıp dünyada neler oluyor göreyim.” dedi onun yanında oturan kardeş.

“Evet, evet! Evet, evet!” diye mırıldandı üçüncüsü. Göz ve dişi aldı ve onları görmeden diğerlerine uzattı.

Sonra çok hızlı bir şekilde Perseus ileri atıldı ve onlardan değerli şeylerini çaldı.

“Göz nerede? Diş nerede?” diye bağırdı ikisi, uzun kollarıyla etrafı yokluyorlardı.

“Düşürdün mü onları, kardeş? Kaybettin mi onları?”

Perseus mağaranın kapsında durdu ve onların telaşına güldü.

“Dişiniz ve gözünüz bende ve bana sırrı söylemezseniz onları geri alamayacaksınız. Batı Topraklarının altın elmasını koruyan Bakireler nerede?” dedi Perseus.

“Sen geçsin, biz yaşlıyız. Bağışla, bizimle bu kadar zalim bir pazarlık yapma. Acı bize, gözümüzü ver.” dedi .

Ağladılar, sızladılar, yalvardılar, tehdit ettiler ama Perseus hiç kıpırdamadı, onlarla alay etti. Sızlandılar, feryat ettiler ama sözleri Perseus’u hiç etkilemedi.

“Kardeşlerim, ona söylemeliyiz.” dedi sonunda birisi.

“Evet, söylemeliyiz. Gözümüzü kurtarmak için sırrı açıklamalıyız.” dedi diğerleri.

Ve Perseus’a Batı Topraklarına nasıl gideceğini ve altın elmayı tutan Bakireleri nerede bulacağını anlattılar. Her şeyi açık açık anlattıktan sonra Perseus onlara dişi ve gözü verdi.

“Ha! Ha!” diye güldüler. “Gençliğin altın günleri artık geri geldi!” O günden beri hiç kimse Gri Kız Kardeşleri tekrar görmedi ve onara ne olduğunu bilmedi. Fakat sevimsiz mağaralarında rüzgar hala fısıldamakta, soğuk dalgalar donuk denizin kıyılarına vurmakta, karlı dağlar gürüldemektedir ve bu ıssız yerde hiçbir canlı sesi yoktur.

 

Bir önceki yazımız olan 23 – PERSEUS SİHİRLİ TERLİKLERİ GİYDİ başlıklı makalemizde Argos, Danae ve Gorgonlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica