Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 3 – ATEŞ İNSANLIĞA NASIL VERİLDİ?

3 – ATEŞ İNSANLIĞA NASIL VERİLDİ?

3 - ATEŞ İNSANLIĞA NASIL VERİLDİ?

O çok çok eski zamanlarda, ne insanlara ne de dağın zirvesinde yaşayan Kudretli Varlıklara benzeyen iki kardeş yaşardı. Bu iki kardeş, Zeus’a karşı savaşan ve Yeraltı zindanlarına kapatılanlardan birinin çocuklarıydı.

Büyük kardeş Prometeus’a, hep geleceği düşündüğü ve yakın ya da uzak gelecekte olacak şeyleri hazır hale getirdiği için, İleriyi Gören denilirdi. Genç kardeş Ephimetheus’a, nelerin gelip geçtiğini anlamayacak kadar geçmişle meşgul olduğundan, Sonradan Düşünen denilirdi.

Nedeni bilinmez ama Zeus onları Titanlarla birlikte zindanlara attırmadı.

Prometeus bulutların arasında yaşamayı hiç düşünmüyordu. Bunu yapamayacak kadar meşguldü. Kudretli Varlıklar zamanlarını nektar içip lezzetli meyvelerini yiyerek geçirirken o dünyayı hiç olmadığı kadar iyi ve akıllı hale getirme planları yapmaktaydı.

Prometeus, insanların artık Satürn’ün hüküm sürdüğü ’daki kadar mutlu olmadıklarını öğrendiğinde çok hüzünlendi. Yardım etmek ve onlarla yaşamak için insanların arasına karıştı. Ne kadar zavallı ve sefildiler! Prometeus, onları deliklerde, mağaralarda ateş olmadığı için soğuktan üşür halde buldu. Açlıktan ölüyorlardı. Vahşi havanlar ve yaşayan en sefil canlı olan kendi türleri tarafından av haline gelmişlerdi.

“Eğer insanlık ateşe sahip olsa en azından ısınabilir ve yemek yapabilir sonra da alet ve ev yapabilir. Ateş olmadan hayvanlardan bile daha kötüler.” diye düşündü Prometeus.

Ardından Zeus’a giden Prometeus, ondan ateşi insanlığa vermesini istedi, böylece insanlar uzun ve soğuk kış günlerinde biraz daha rahat edebileceklerdi.

“Bir kıvılcım bile vermem. Asla olmaz! Neden vereyim! Eğer insanlar ateşe sahip olursa bizim gibi güçlü ve akıllı olurlar, sonra da bizi krallığımızdan atarlar. Bırakalım soğuktan titresinler, bırakalım havanlar gibi yaşasınlar. Bizim için en iyisi onların zavallı ve cahil olmasıdır, böylece biz Kudretli Varlıklar kuvvetlenir ve mutlu oluruz.” diye haykırdı Zeus.

Prometeus hiç cevap vermedi ama kendini insanoğluna yardıma adamıştı ve pes edemezdi. Arkasına döndü, Zeus ve Kudretli Topluluğunu sonsuza dek terk etti.

Deniz kenarında yürürken bir kamış (bazılarına göre ise rezene sapı) buldu. Onu kırdığında içinin yavaş ve uzun süreli yanabilen kuru, yumuşak bir süngerle dolu olduğunu gördü. Kamışı alıp uzak doğudaki güneşin topraklarına gitti.

“Dağın zirvesinde oturan zorbaya inat insanoğlu ateşe sahip olacak.” dedi Prometeus.

Prometeus sabah erkenden güneşin yerine ulaştığında kor halindeki altın küre yerden yükselip gökyüzündeki gezintisine başlıyordu. Uzun kamışın ucunu ateşe yanaştırdı ve kuru sünger ateş aldı. Kamışın içindeki paha biçilemez kıvılcımı yanına alıp, bir an önce kendi topraklarına dönmek için hemen yola koyuldu.

Üşüyen insanları mağaralarından çağırdı ve onlar için bir ateş yaktı. Onlara, ateşin etrafında nasıl ısınacaklarını ve kömür dışındaki diğer ısınma yollarının nasıl olduğunu gösterdi. Yakın zamanda tüm evler ısınmaya başladı, kadın erkek herkes ateşin etrafında sıcak ve mutluydular ve Prometeus’a güneşten getirdiği harika hediye için minnettardılar.

İnsanoğlunun kendi yemeğini yapmasını öğrenip, hayvan gibi değil de insan gibi yemek yemesi çok uzun sürmedi. İnsanoğlu ilk önce vahşi alışkanlıklarını bıraktı, sonra karanlık yerlerde gizli gizli dolaşmaktansa açık havaya, günışığına çıktı ve hayat onlara verildiği için çok mutluydu.

Prometeus insanoğluna yavaş yavaş binlerce şey öğretti. Onlara ağaçtan ve taştan ev yapmayı, kuzu ve sığırları evcilleştirmeyi ve onlardan yararlanmayı, kışın kasırgasından ve ormanın vahşi hayvanlarından korunmayı gösterdi. Bakır ve demir bulmak için nasıl toprağı kazacaklarını ve maden cevherini eriteceklerini, şekle sokacaklarını ve ondan savaşta ve barışta kullanılacak aletler yapacaklarını gösterdi. İnsanoğlunun ne kadar çok mutlu olduğunu gördüğünde şöyle haykırdı:

“Yeni bir Altın Çağ gelecek, eskisinden çok daha parlak ve daha iyi!”

Bir önceki yazımız olan 2 - ALTIN ÇAĞ başlıklı makalemizde altın çağ, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica