Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 14 – GÖZDEN DÜŞMÜŞ

14 – GÖZDEN DÜŞMÜŞ

Eşini kaybetme olayından sonra Küçük ’u kollarının arasına aldı ve onu deniz kenarında bir mağarada yaşayan Cherion adında yaşlı bilgenin yanına götürdü.

Apollon, “Bu çocuğu al ve ona dağların, ormanların, tarlaların ilmini öğret. İnsanoğluna yardım edebilmesi için bilmesi gereken tüm bu bilgileri öğret ona.” dedi.

Asklepeus akıllı, kibar, sevimli ve iyi bir öğrenci olduğunu hemen ispatladı. O, Cherion’un öğrencileri arasında en sevilendi. Dağların, ormanların ve tarlaların ilmini öğrendi. Bitkilerin, çiçeklerin ve taşların şifalarını öğrendi. İnsanların, böceklerin ve kuşların davranışlarını çalıştı. En önemlisi, hastaları iyileştirebiliyor ve yaraları tedavi edebiliyordu; işte bu yüzden bugün hekimler onu ilk ve başhekim olarak anarlar ve onurlandırırlar.

Zaman içerisinde Asklepeus o kadar çok kişiyi iyileştirip kurtardı ki Alt Dünya’nın solgun yüzlü kralı dehşete düştü.

“Eğer bu hekim insanları benim krallığımdan uzak tutmaya devam ederse yakında yapacak bir işim olmayacak.” dedi Hades.

Hades, kardeşi Zeus’a haber gönderdi ve Aklepeus’dan şikayetçi oldu. Büyük Zeus onun şikayetini dinledi ve fırtına bulutlarının arasında ayağa kalktı. Yetenekli hekim ölünceye dek ona yıldırımlar gönderdi. Sonra tüm dünya yasa büründü, hatta ağaçlar, böcekler ve taşlar ağladı, çünkü yaşamın arkadaşı artık yoktu.

Apollon oğlunun öldüğünü öğrendiğinde keder ve öfkeyle doldu. Zeus’a ve Hermes’e karşı hiçbir şey yapamazdı, çünkü onlar ondan daha güçlüydü, ama Apollon dumanlı dağların altındaki Vulkan’ın demir ocağına gitti ve ölümcül yıldırımları yapan demircileri öldürdü.

Sonra Zeus, Apollon’a önünde diz çökmesini emretti ve yaptıkları için cezalandırılacağını söyledi. Apollon’un yayını, oklarını, muhteşem lirini ve tüm güzelliğini elinden aldı. Sonra da onu bir dilenci gibi giydirdi ve dağından attı. Sıradan bir insana bir yıl kölelik etmeden ne kendin olabilirsin ne de geri dönebilirsin, dedi.

Ve böylece Apollon yalnız ve arkadaşsız bir dünyayla baş başa kaldı ve onu gören hiç kimse onun daha önceleri parlak yüzlü Gümüş Yayın Efendisi olduğunu hayal bile edemeyecekti.

 

Bir önceki yazımız olan 13 – ALDATILMIŞ (KARGALAR NEDEN SİYAHTIR?) başlıklı makalemizde Apollon, beyaz karga ve kronos hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica