Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 21 – KADMOS ŞEHRİ KURDU (THEBAİ)

21 – KADMOS ŞEHRİ KURDU (THEBAİ)

halen ağlarken birinin onu çağırdığını duyunca çok şaşırdı. Ayağa kalktı ve etrafına bakındı. Tepeye doğru, başında kasket ve elinde kalkan olan uzun boylu bir kadın vardı. Gözleri gri, yüzü güzel olmamasına rağmen çok soyluydu. onun insanlığa bilgeliği veren Gökyüzü Kraliçesi Athena olduğunu hemen anladı.

Athena ona ejderhanın dişlerini sökmesini ve toprağa gömmesini söyledi. Kadmos onların bir tür tohuma dönüşeceklerini düşündü. Athena ona eğer dediklerini yaparsa şehri kurmak için gereken adamlara sahip olacağını söyledi. Kadmos konuşmaya başlamadan Athena gözden kayboldu.

Ejderhanın bir sürü dişi vardı, o kadar çoktu ki Kadmos’un kasketi tepeleme diş ile doldu. Sonra Kadmos onları gömecek güzel bir yer aradı. Nehirden uzaklaşırken bir çift öküz gördü onların yanına gitti ve bir sabana bağlanmış olduklarını gördü. Onların yanına gitti ve bir sabana bağlanmış olduklarını gördü. Daha ne isteyebilirdi ki? Çayırın toprağı yumuşak ve siyahtı, sabanı aşağı yukarı kaldırarak toprağı açtı. Sonra dişleri birer birer gömdü ve onları zengin toprakla örttü. Tüm dişleri gömdükten sonra yamaçta oturdu ve neler olacağını öğrenmek için izlemeye koyuldu.

Çok geçmeden toprak kımıldamaya başladı. Ardından dişlerin gömüldüğü yerlerden bir şeyler yükselmeye başladı. Bunlar birer sarı kasketti. Kasketler yukarıya doğru uzandılar ve altlarından adamların yüzleri görünmeye başladı, sonra omuzları, sonra kolları, en sonunda da tüm vücutları ortaya çıktı. Binlerce asker topraktan çıktı ve üstlerindeki toprakları silkeledi. Her bir adam sarı zırh giyiyordu ve her biri sağ elinde uzun bir mızrak, sol elinde ise kalkan taşıyordu.

Kadmos, ejderhanın dişlerinden türeyen acayip insanları görünce çok korktu. Adamlar o kadar vahşi görünüyorlardı ki onların kendisini öldürmesinden korktu ve sabanın arkasına saklanıp onlara taş atmaya başladı. Savaşçılar taşların nereden geldiğini anlayamadı, ama her biri yanındakinin attığını sandı. Böylece birbirleriyle kavga etmeye be birbirlerini öldürmeye başladılar. Sonunda beş kişi kaldılar. Kadmos onara doğru koştu ve seslendi:

“Durun! Kavga etmeyin! Siz benim adamlarımsınız ve benimle gelmelisiniz. Burada bir şehir kuracağız.

Adamlar onun dediklerini yaptı. Tepeye kadar onu takip ettiler ve o kadar iyi işçilerdi i birkaç gün içerisinde ineğin yatmış olduğu yere bir ev yaptılar.

Daha sonra diğer evleri de yaptılar ve bu evlere yerleşmek için insanlar geldi. Kasabaya Kadmea adını verdiler ve Kadmos da ilk kral oldu. Kasaba genişleyip bir şehir olunca, adını Thebai olarak değiştirdiler.

Kadmos bilge bir kraldı. Bulutlar arasında Zeus ile birlikte yaşayan Kudretli Topluluk ondan çok memnundu ve ona hep yardım ediyordu. Kadmos, Eros’un güzel kızı Harmania ile evlendi. Kudretli Varlıkların hepsi düğüne geldi, Athena geline harika bir kolye verdi.

Fakat Kadmos’un yaptığı en harika şey henüz anlatılması. O, Yunanlıların ilkokul hocasıydı ve onara ülkesinde kullanılan harfleri öğretti. Bu harflerin ilkine alfa, ikincisine beta dediler. İşte bu yüzden biz bugün kullandığımız harflerin tamamına alfabe diyoruz. Yunanlılar alfabeyi öğrendikten sonra okumaya ve yazmaya başladılar, güzel ve yararlı kitaplar oluşturdular.

Europa ise çok uzak kıyılarda güvenli bir yere götürüldü. Belki de götürüldüğü garip topraklarda mutlu olmuştur- bence hiçte öyle değil- ama arkadaşlarından ve evinden hiç haber alamadı. Onu götüren boğanın gerçekten Zeus olup olmadığını hiç kimse bilmiyor. Bu hikaye o kadar uzun yıllar önce yaşandı ki belki de yanlış anlatılan bazı noktalar vardır. Belki de onu bir deniz haydudu kaçırdı ve beyaz yelkenli hızlı bir gemiyle onu uzaklara götürdü. Emin olduğum tek şey, herkes onu o kadar çok seviyordu ki onun götürüldüğü bilinmeyen ülkeye onun adı verildi-Avrupa.

Bir önceki yazımız olan 20 – KADMOS CANAVARI YENİYOR başlıklı makalemizde Kadmos hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica