Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 28 – ÖLÜMCÜL GÜLLE

28 – ÖLÜMCÜL GÜLLE

’nin yaşlı babası, kralı, kızını ve torununu getiren yabancı bir geminin geldiğini duyduğunda endişeye kapıldı, çünkü Pythia’nın ona ölümü hakkında söylediklerini hatırladı. Gemiyi görmeyi beklemeden malikanesini terk etti ve ülkeden kaçtı.

“Eğer onun yoluna çıkmazsam, kızımın oğlu beni öldüremez.” dedi.

Ama Perseus’un hiç de böyle bir niyeti yoktu. Yaşlı büyük babasının korku içerisinde kaçtığını ve nereye gittiğini hiç kimseye söylemediğini öğrendiğinde çok üzüldü. Argos halkı Danae’yi eski evinde karşıladılar ve yakışıklı oğlunu da çok beğendiler. Ondan şehirde kalmasını ve kralları olmasını istediler.

Perseus, çok uzaklarda olmayan bir ülkenin kralının yarışlar düzenlediğini ve en iyi koşuculara, atlayıcılara ve gülle atıcılara ödüller verdiğini duydu. o topraklardaki diğer gençlerle gücünü yarıştırmak için yarışlara katıldı. Çünkü ödül kazanırsa tüm dünya onu tanıyabilirdi. O ülkedeki insanlar onu tanımıyordu, ama herkes onun görünüşünden, kuvvetinden ve yeteneklerinden çok etkilendi. Onun için tüm ödülleri kazanmak çok kolaydı.

Bir gün yine Perseus hünerlerini sergilerken ağır bir gülleyi daha önce hiç kimsenin atamadığı kadar uzağa attı. Gülle izleyenlerin arasına düştü ve orada oturan bir yabancının kafasına çarptı. Yabancı oturduğu yerden yere düştü, Perseus hemen yardıma koştu, ama adam ölmüştü. Bu adam Danae’nin babası yaşlı Argos kralından başkası değildi ve orada ölümüyle yüzleşmişti.

Perseus gerçeği anlayınca hüzünle doldu ve muşuz kralın anısını yaşatmak için her yolu denedi. Artık Argos krallığı ona aitti, ama o büyük babasını öldürüp de ona sahip olduğu için, o topraklara kral olmaya gönlü razı gelmedi. Bu yüzden zengin Mikana ve Tiryns şehirlerini yöneten kral ile topraklarını değiştirdi. Ve Mikana şehrinde Andromeda ile yıllarca mutlu yaşadı.

Bir önceki yazımız olan 27 – BÜYÜK DENİZ YARATIĞI başlıklı makalemizde andromeda, Danae ve Perseus hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica