Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 34 – İLK KRAL KEKROPS

34 – İLK KRAL KEKROPS

     Yunanistan’ın dağlık bölgesinde ev yapmayı bile bilmeyen fakir insanlar yaşardı. Ya kazdıkları çukurlarda yaşıyorlardı ya da kayaların arasındaki oyuklarda. Ormanda avladıkları hayvanları yiyorlardı, bazen de böğürtlen veya fındık topluyorlardı. Ok veya yay bile yapmayı bilmiyorlardı; avlanmak için sapan, çomak ya da keskin sopalar kullanıyorlardı. Giydikleri kısacık kıyafetler de hayvan derisiydi. Dağların tepelerinde yaşıyorlardı, çünkü orada büyük ormanın vahşi hayvanlarından ve ara sıra ormanda dolaşan vahşi insanlardan uzaktaydılar. Dağ o kadar sarptı ki ona tırmanmanın güvenli bir yolu yoktu. Sadece bir tane patika vardı ve o da her zaman biri tarafından gözetleniyordu.

     Bir gün adamlar ormanda avlanırken kendilerine hiç benzemeyen güzel yüzlü, iyi giyimli yabancı bir genç buldular. Vücudu çok narin ve esnekti, ama ağaçların arasında o kadar hızlı hareket ediyordu ki onu insan şekline girmiş bir yılan sandılar. Bu yüzden hem onu merak ediyorlardı hem de ondan korkuyorlardı. Genç adam onlara bir şeyler söyledi, ama hiç kimse onun dediklerini anlayamadı. Sonra işaretlerle aç olduğunu anlattı ve adamlar ona yiyecek bir şeyler verdi, artık ondan korkmuyorlardı. Eğer ormandaki vahşi adamlar gibi olsaydılar genç adamı hemen öldürürlerdi. Fakat bu yılan adamı, eşlerine ve çocuklarına göstermek istediler ve onu tepedeki evlerine götürdüler. Onu birkaç gün izledikten sonra öldürüp hayatlarını kontrol ettiklerini düşündükleri bilinmeyen varlıklara adak olarak sunabileceklerini düşündüler.

     Ancak genç adam o kadar yakışıklıydı ki insanlar, onu günlerdir izliyor olmalarına rağmen onu öldürmenin çok yanlış bir hareket olacağını düşünmeye başladılar. Ona yemek verip kibar davrandılar ve o da onlara şarkılar söyleyip çocuklarıyla oynayarak onları uzun zamandır olmadıkları kadar mutlu etti. Çok geçmeden onların dilini öğrendi ve onlara adının olduğunu ve gemisinin açıklarda battığını söyledi. Geldiği ve bir daha asla dönemeyeceği topraklar hakkında ilginç hikayeler anlattı. Fakir insanlar onu dinledikçe daha da meraklandılar. Çok geçmeden onu sevdiler ve kendilerinden daha bilgili birisi olarak gördüler. Sonra yapılacak her işi ona sormaya başladılar ve onun söylediği her şeye harfi harfine uydular.

     Böylece, onların deyimiyle yılan adam, Kekrops tepedeki fakir insanların kralı oldu. Onlara yay ve ok yapmayı, ağ ile kuş yakalamayı ve oltayla balık tutmayı öğretti. Ormanın vahşi adamlarına karşı onların liderliğini yaptı ve yıllardır onlar için büyük tehlike olan vahşi hayvanları öldürmelerine yardım etti. Ahşap ev yapmayı ve onları bataklıkta yetişen sazlarla kapatmayı öğretti. Eskiden beri hayvanlar gibi yaşadıkları sürü hayatının yerine aile kurup insan gibi yaşamayı öğretti. Ve bulutların arasında yaşayan Zeus ve Kudretli Topluluğu öğretti.

Bir önceki yazımız olan 33 – ATALANTE EVLENİYOR başlıklı makalemizde Atalante ve Melanios hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica