Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 39 – THESEUS KRAL İLE GÜREŞİYOR

39 – THESEUS KRAL İLE GÜREŞİYOR

denizin görüntüsünü kaybetmeden yolculuğunu kuzeye ve doğuya doğru devam etti, engebeli dağları ardına bıraktı; koyunların ve sığırların otladığı ve buğday tarlalarının olduğu vadilere ve düzlüklere indi. Onun ünü oralara kendinden önce ulaşmıştı ve herkes Eli Sopalı’yı, Çam Eğen’i ve Skiron’u öldüren kahramanı görmek için yol kenarında toplanmıştı.

“Artık huzur içinde yaşayacağız, çünkü sürülerimizi ve çocuklarımızı katleden soyguncular artık yoklar.” diye bağırdı kalabalık.

Sonra Theseus, Megara kasabasında geçti ve kutsal şehir ’e giden sahili takip etti.

Eleusis’e gitme, onun etrafından dolaşan dağlardan geçen yoldan git.” dedi pazara kuzu götüren fakir bir adam.

“Niçin oradan gideyim?” diye sordu Theseus.

“Dinle, anlatacağım. Eleusis’te adında bir kral var ve o çok iyi bir güreşçi. Şehre gelen her yabancıyla güreş yapar, kolları o kadar güçlüdür ki rakibini yenince canını vücudunu sıkarak onları. Birçok yolcu Eleusis’e girer, ama hiçbiri çıkamaz.” Diye cevap verdi adam.

“Ama ben gireceğim ve çıkacağım.” dedi Theseus ve omuzunda sopalıyla kutsal şehre doğru yürüdü.

“Güreşçi Kerkyon nerede?” kapıdaki bekçiye sordu.

“Kral mermerden malikanesinde akşam yemeğinde. Eğer canını kurtarmak istiyorsan, hemen dön ve geldiğini duymadan kaç” diye cevapladı bekçi.

“Neden kaçacakmışım? Ben korkmuyorum.” dedi Theseus ve Kerkyon’un malikanesine çıkan dar sokağa girdi.

Kral masasında yemek yiyordu ve içiyordu, hayatlarını aldığı genç adamlar aklına geldikçe kahkahalar atıyordu. Theseus cesur bir şekilde kapıya yanaştı ve bağırdı:

Kerkyon, dışarı gel ve benimle güreş!”

“Aha! Günleri sayılı olan bir aptal genç daha. Onu içeri alın ve benimle yemek yemesine izin verin, zaten sonra güreşmekten illallah diyecek.” dedi kral.

Böylece Theseus’a kralın masasında yer verildi ve ikisi hiç konuşmadan birbirine bakarak yemek yedi. Kerkyon genç adamın keskin gözlerine, güzel yüzüne ve ipek saçlarına baktıkça onu serbest bırakmayı ve onun gücünü ve yeteneğini test etmemeyi düşünmeye başladı. Ama yemekleri bittiğinde, Theseus ayağa kalktı ve kılıcını, terliklerini ve demir sopasını bir yana koydu ve iplerini çözdü ve şöyle dedi:

“Gel şimdi, Kerkyon, senden korkmuyorum, gel ve benimle güreş.”

Ardından ikisi birçok genç adamın kaderiyle buluştuğu bahçeye çıktılar ve orada güneş batana dek güreştiler, ama hiçbiri avantaj elde edemedi. Fakat Theseus’un deneyim dolu yeteneğinin eninde sonunda Kerkyon’un kaba kuvvetine karşı galip geleceği açıktı. Çekişmeyi seyreden Eleusis halkı, gencin kralı havaya kaldırdığını ve hızla omuzlarından sert kaldırıma savurduğunu gördü.

“Diğerlerine yaptığının aynısını ben de sana yapacağım!” diye bağırdı Theseus.

Yaşlı Kerkyon ne konuştu ne de hareket etti, genç adam onu ters çevirip onun zalim yüzüne baktığında, onun ölmüş olduğunu fark etti.

Eleusis halkı Theseus’u kral yapmak istedi. “Sen Kerkyon’un belalısı zalim kralı öldürdün ve biz senin dünyayı herkesin korktuğu dev hırsızlardan da kurtardığını duyduk. Şimdi gel ve bizim kralımız ol, çünkü senin bizi adil ve iyi yöneteceğini biliyoruz.” dediler.

“Bir gün, kralınız olacağım, ama şimdi değil, çünkü yapmam gereken şeyler var.” dedi Theseus. Ardından kılıcını, terliklerini ve asil pelerinini aldı, demir sopasını omuzuna attı ve Eleusis’ten ayrıldı. Herkes ardından koştu ve bağırdı: “İyi talih seninle olsun, kralımız, Athena seni korusun ve sana yol göstersin!”

Bir önceki yazımız olan 38 – ZORLU YOLLAR VE SOYGUNCULAR başlıklı makalemizde Perigoune, Sinis ve Skiron hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica