Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 43 – MUHTEŞEM USTA PERDİKS

43 – MUHTEŞEM USTA PERDİKS

     Atina küçük bir şehir iken orada adında bilinen en yetenekli ahşap, taş ve demir işçisi yaşardı. İnsanlara daha güzel evler yapmayı, kapıları menteşelerle bağlamayı ve çatıları direklerle ve kazıklarla desteklemeyi o öğretti. Eşyaları yapıştırıcı ile ilk o yapıştırdı, şakul ve matkabı o icat etti. Denizcilere gemilerine direk koymayı ve yelkenleri iplerle ona bağlamayı o öğretti. Atina’nın genç kralı Aegeus için taştan bir malikane inşa etti ve şehrin ortasında yüksek kayalık bir tepede duran Athena Tapınağı’nı o güzelleştirdi.

     Dedalos’un adında bir yeğeni vardı, Dedalos onu daha çocukken yanına inşaat işini öğretmek için almıştı. akıllı ve çabuk kavrayan bir öğrenciydi ve zamanla birçok konuda kendini geliştirdi. Gözleri olup biteni anlamak için her daim açıktı, tarla ve ağaç işlerini öğrendi. Bir gün deniz kenarında yürürken büyük bir balığın sırt kemiğini buldu ve ondan testereyi icat etti. Bir kuşu ağaç gövdesinde delikler açarken gördüğünde keski yapmayı ve kullanmayı öğrendi. Sonra çömlekçilerin kile şekil vermek için kullandıkları tekerleği icat etti ve ucu çatallı bir çubuktan daireler çizmek için kullanılan ilk pergeli yaptı. Ve daha birçok yararlı nesneler yaptı.

     Dedalos, gencin bu kadar akıllı, hızlı ve istekli bir öğrenci olmasından memnun değildi.

     “Eğer bu şekilde devam ederse, benden daha iyi biri olacak; onun adı hatırlanacak, benim ki ise unutulacak.” diye söyleniyordu.

     Dedalos çalışırken günlerce bu durumu tekrar tekrar düşündü durdu ve sonunda kalbi genç Perdiks’e karşı nefretle doldu. Bir sabah ikisi Athena’nın tapınağının dış duvarına süsleme yaparken, Dedalos yeğenine iskelenin dar tarafına gitmesini söyledi. Genç oraya gittiğinde bir çekiç darbesiyle iskeleyi çökertti.

     Zavallı Perdiks düşmeye başladı, ama Athena onu görüp acımasaydı, aşağıdaki kayalara çarpıp paramparça olabilirdi. Perdiks havada döne döne düşerken Athena onu kekliğe dönüştürdü ve keklik sonsuza dek çok sevdiği ormanlarda ve tarlalarda yaşamak üzere uçtu gitti. Bugün halen yaz rüzgarları estiğinde ve düzlüklerde yabani çiçekler açtığında, Perdiks’in ormandan arkadaşına çağıran sesi duyulabilir.

Bir önceki yazımız olan 41 – THESEUS ATİNA’YA ULAŞTI başlıklı makalemizde Eleusis, Kerkyon ve Theseus hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica