Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 48 – PRENSES ARİADNE PRENS THESUES’E YARDIM EDİYOR

48 – PRENSES ARİADNE PRENS THESUES’E YARDIM EDİYOR

Sonunda siyah gemi yolculuğunu tamamladı. Gençler sahile indi ve bir grup asker onları zindanlara götürdü. Orada sabaha kadar beklediler. Artık sızlayıp ağlamıyorlardı, çünkü korkularını yenmişlerdi. Fakat yüzleri soluk, dudakları büzük bir halde etraflarına bakınmadan Girit sokaklarında evlerin arasından yürüdüler. Kapılar ve pencereler onları görmek için can atan insanlarla doluydu.

“Ne yazık! Bu kadar cesur genç ’a yem olacak.” dedi birisi.

“Ah! Kızlar da böylesi bir kader için çok güzellermiş.” dedi diğerleri.

Böylece gençler kralın malikanesine kadar yürüdüler, malikanenin girişinde ve kızı , Girit’in en hoş kadını, onları bekliyordu.

“İşte, soylu delikanlılar geldi! dedi kral.

“Evet, iğrenç Minotauros’u beslemek için biraz fazla soylular.” dedi Ariadne.

“Ne kadar soylu olurlarsa, o kadar iyidirler ve ayrıca hiçbiri ölen kardeşin Androgeos ile karşılaştırılamaz.” dedi kral.

Ariadne başka bir şey söylemedi, ama daha önce genç kadar kahraman görünen birini hiç görmediğini düşündü. Ne kadar da uzundu ve ne kadar yakışıklı! Gözleri nasıl gururla parlıyordu ve adımları ne kadar da emin! Kesinlikle Girit’te onun gibi biri yoktu.

Ariadne o gece hiç uyuyamadı, hep o kahraman genci düşündü ve onun ölüme mahkum edildiği aklına geldikçe kederlenip durdu. Aklından onu serbest bırakacak planlar kurmaya başladı. Ertesi sabah erkenden kalktı ve herkes uyurken malikaneden kaçıp zindanlara gitti. Kralın kızı olduğu için gardiyan ona kapıyı açtı ve onun içeri girmesine izin verdi. İçeride yedi genç kız ve yedi delikanlı yerde oturuyorlardı, ama ümitlerini hiç kaybetmemişlerdi. Prenses, Theseus’un yanına geldi ve onunla alçak sesle konuştu. Onu kurtarmak için yaptığı planı anlattı. Theseus da Minotauros’u öldürdüğünde, onu da yanına alıp sonsuza dek beraber yaşamak üzere

Atina’ya gideceklerine dair söz verdi. Ardından prenses ona keskin bir kılıç verdi, canavarı sadece o kılıçla öldürebileceğini söyledi ve Theseus kılıcı elbisesine sakladı.

“Şu ipekten ipliği de al. Canavarın tutulduğu Labirent’e girer girmez ipliğin bir ucunu duvara bağla ve yürüdükçe ipliği aç. Minotauros’u öldürdüğünde dek yapman gereken, ipliği takip etmek ve o seni tekrar kapıya götürecektir. Bu arada, ben de gemiyi açılmaya hazır hale getireceğim ve sonra da seni Labirent’in kapısında bekleyeceğim.” dedi prenses.

Theseus güzel prensese teşekkür etti ve eğer hayatta kalırsa onu Atina’ya götürüp evleneceğine söz verdi. Ariadne, Athena’ya dua ettikten sonra hızla oradan çıktı.

Bir önceki yazımız olan 47 – HARAÇ başlıklı makalemizde Aegeus, Girit Kralı ve Kral Minos hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica