Ana Sayfa / Tarihi Hikayeler / 9 – EN İYİ DOKUMACI KİM? (II. KISIM)

9 – EN İYİ DOKUMACI KİM? (II. KISIM)

Dokuma yarışması başladığında herkes izlemek için gelmişti; yüce Zeus ise bulutların ardından izliyordu.

Arakne tezgahını gün boyunca kelebeklerin uçuştuğu, çekirgelerin oradan oraya zıpladığı dut ağacının gölgesine kurdu. Athena ise tezgahını rüzgarların esti, yaz güneşinin parladığı gökyüzüne kurdu, çünkü o hava kraliçesiydi.

Sonra Arakne en güzel ipek yumağını aldı ve dokumaya başladı. Harika güzellikte bir ağ ördü, ağ o kadar ince ve hafifti ki havada uçuşuyordu ve bir aslanı tutacak kadar da kuvvetliydi. Ağın ilmeklerindeki iplikler rengarenkti, birbiriyle o kadar güzel ayarlanmış ve işlenmişti ki gören herkes çok beğendi.

“Yeteneğiyle gurur duyması şaşılacak bir şey değil” dedi insanlar.

Zeus kafa salladı.

Sonra Athena dokumaya başladı. Dağların zirvelerinde parıldayan güneş ışınlarını, yaz bulutlarının beyaz tüylerini ve sonbahar ağaçlarının morunu aldı. Onun ne dokuduğunu düşünüyorsunuz?

Gökyüzünde dokuduğu ağ çiçekler ve bahçelerden, kalelerden ve kulelerden, yüksek dağlardan, insanlardan ve hayvanlardan devlerden ve cücelerden, bulutlarda Zeus ile birlikte yaşan kudretli varlıklardan büyüleyici sahneler içeriyordu. Ona bakan herkes o kadar şaşkınlık ve hayret içersine düştü ki Arakne’nin ördüğü güzel ağı unuttu. Ve Arakne onu gördüğünde kendinden utandı ve korktu, yüzünü elleriyle kapatıp ağlamaya başladı.

“Hayır! Ben bir daha tezgah ve ip kullanmadan nasıl yaşarım?”

“Nasıl yaşarım?” diye söylenerek ağladı durdu.

Athena, zavallı kızın ip dokumadığı sürece mutlu olmayacağını gördüğünde ona çok acıdı ve şöyle dedi:

“Elimden gelse bu anlaşmayı bozar seni kurtarırdım, ama bunu hiç kimse yapamaz. Bu anlaşmaya sadık kalmalısın ve asla tezgaha ve ipe dokunmamalısın. Fakat dokumadığın sürece mutlu olmayacağından sana yeni bir vücut vereceğim ki tezgâhın ve ipin olmadan dokumaya devam edebilesin.”

Sonra sopasının ucuyla Arakne’ye dokundu ve kız birden hızlı bir örümceğe dönüştü. Örümcek hemen gölge bir yere kaçtı ve güzel bir ağ dokumaya başladı.

O günden beri dünyadaki tüm örümceklerin Arakne’nin çocukları olduğunun söylendiğini duydum, fakat bunun doğru olduğundan emin değilim. Yine de bildiğime göre Arakne halen yaşıyor ve dönerek ağını dokuyor; belki de bundan sonra göreceğiniz örümcek onun ta kendisidir.

Bir önceki yazımız olan 8 – EN İYİ DOKUMACI KİM? (I.KISIM) başlıklı makalemizde Arakne, Athena ve gökyüzü kraliçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica