Ana Sayfa / Ornitorenk Fıkralar / HAHAM İZAK HAKLI

HAHAM İZAK HAKLI

     Dört haham teoloji konusunda tartışmaktadır ve üçü sürekli dördüncüye karşı görüşte olmakta birleşmektedir. Sonunda bir gün, diğer üçüne karşı yine kaybeden dördüncü haham, daha yüksek bir merciye başvurmaya karar verir.

     “Ya Rabbi,” diye haykırır, “Haklı olduğumu ve onların yanıldığını ta yüreğimin derinlerinde biliyorum… Lütfen bana haklılığımı kanıtlayacak bir işaret yolla!”

     Hava çok güzeldir, gökte hiç bulut yoktur ve güneş ışıldamaktadır. Ancak haham duasını bitir bitirmez dört hahamın tepesinde bir fırtına bulutu belirir; gök gümbürder ve derhal yağmur başlar. “Tanrı’nın işareti!” diye haykırır dördüncü haham. “Gördünüz mü? Haklıyım işte! Biliyordum!” ancak diğer üç haham omuz silker, güneşli günlerde aniden beliren fırtına bulutlarının sık rastlanan bir doğa olayı olduğunu söylerler.

     Bunun üzerine dördüncü haham yine dua eder: ”Ey Tanrı’m, bunlara yanıldıklarını göstermeme için bana daha büyük bir işaret lazım. Lütfen Tanrı’m, daha büyük bir işaret yolla!” bu sefer dört fırtına bulutu belirir, hızla gökte birleşip kocaman, ürkütücü bir buluta dönüşürler. Şimşekler çakar ve hahamların az ötesindeki bir tepeye yıldırım düşer.

     Haham heyecanla, “Gördünüz mü? Haklıyım işte!” diye bağırır ya, diğer üçü yine gördükleri arasında doğal nedenlerle açıklanmayacak hiçbir şey bulunmadığını söylerler.

     Haham çok ama çok büyük bir işaret dilemek için ağzını açıp “Ya Rabbi,” dediği anda gökyüzü kapkara kesilir, yer sarsılır ve muazzam bir ses duyulur:

     “HAHAM İZAK HAKLI!”

     Bunun üzerine haham elleri belinde, üç arkadaşına döner ve “E?” der.

     Diğer hahamlardan biri omuz silkerek, “E’si,” der, “şimdi üçe iki olduk.”

Bir önceki yazımız olan Otorite başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica